Tre mænd fængslet efter opgør i Bazar Vest
Foto: Ch Claus Haagensen /Scanpix
Ch Claus Haagensen /Scanpix
Tre mænd er onsdag ved et grundlovsforhør blevet fængslet i fire uger, sigtet for drabsforsøg i forbindelse med tirsdagens voldsomme tumult og skyderi i Bazar Vest i Aarhus.
De tre mænd på 18, 23 og 26 år kærede på stedet fængslingen til landsretten.
Flere end 10 personer blev anholdt, efter at gruppen af mennesker kom op at toppes ved et indkøbscenter på Edwin Rahrs Vej i Aarhus.
En 19-årig mand blev skudt i benet, en anden blev slået i nakken med et baseball-bat, og flere andre måtte behandles på skadestuen for skrammer.
Desuden var en forbipasserende kvinde tæt på at blive et uskyldigt offer i opgøret, da hendes bil blev ramt af et projektil.
- Der er selvfølgelig involveret mange flere end de tre mænd, så der kommer også en række voldssager oveni, siger Michael Weiss, politiinspektør ved Østjyllands Politi og leder af efterforskningen.
Politiet holder kortene tæt til kroppen i sagen, og onsdagens grundlovsforhør ved Retten i Aarhus foregik da også for lukkede døre.
- Det sker af hensyn til efterforskningen. Så vi kan ikke sige mere om, hvad der er foregået derude, eller hvorfor det lige drejer sig om de her tre mænd, siger Michael Weiss.
Om alle de tre mænd har været bevæbnede, vil politiet heller ikke løfte sløret for.
Ifølge eb.dk skulle der være tale om en form for slægtsfejde i området, men det ønsker politiet ikke at kommentere.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie