Vanskeligt terræn forlænger undersøgelse af arbejdsulykke på Fyn
Politi og redning er natten til onsdag til stede i Flemløse ved et biogasanlæg efter en arbejdsulykke, der indtil videre har kostet to livet. Foto: Robert Wengler/Ritzau Scanpix
Undersøgelser ved ulykke på Fyn vil tage tid, da myndigheder arbejder i vanskeligt terræn, oplyser politiet.
Arbejdet ved en alvorlig arbejdsulykke i Flemløse på Fyn tager tid, da myndighederne arbejder i vanskeligt terræn.
Det oplyser Fyns Politi i en pressemeddelelse sent tirsdag aften.
- Beredskabsmyndighederne arbejder i vanskeligt terræn, og det er derfor, at de videre undersøgelser tager tid, lyder det i meddelelsen.
Politiet oplyser ikke nærmere, hvad "vanskeligt terræn" er.
Politiet og myndighederne forventer at kunne give en yderligere status på hændelsen onsdag morgen klokken 9.30 på et pressemøde på Odense Politigård, skriver politiet.
Tidligere tirsdag aften lød det fra politiet, at to personer har mistet livet i en alvorlig arbejdsulykke i Flemløse ved Glamsbjerg på Fyn.
Flere personer er kommet alvorligt eller moderat til skade i forbindelse med ulykken, hvor redningsmandskabet fortsat tirsdag aften klokken 23.49 afsøger området for yderligere tilskadekomne.
Politiets foreløbige undersøgelser tyder på, at ulykken er sket i forbindelse med arbejde omkring en silo.
TV 2 Fyn skrev tirsdag aften, at der var sket en alvorlig arbejdsulykke ved Flemløse Biogasanlæg, hvor et vidne, som mediet havde talt med, fortalte, at det omhandlede en silo, som var styrtet sammen.
Her lød det fra mediet, at politiet bekræftede ulykken.
Sunniva Pedersen-Reng fra kommunikationsafdelingen hos Fyns Politi oplyser tirsdag aften, at politi, sundhedsberedskab, redningsmandskab og Beredskabsstyrelsen arbejder på stedet tirsdag aften og ventes at fortsætte med arbejdet hele natten.
Arbejdstilsynet er desuden tilkoblet efterforskningen, da det er en arbejdsulykke, oplyser Sunniva Pedersen-Reng.
Flemløse Biogasanlæg blev opført i 2020.
Anlægget har i fuld drift kapacitet til at producere syv millioner kubikmeter gas til naturgasnettet, lyder det på selskabets hjemmeside. Det svarer til opvarmning af 3500 parcelhuse eller 112 millioner kørte kilometer i personbil.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie