David Owe drømmer om HBO og tyske tv-film

For tiden spiller han derfor en af hovedrollerne i den succesfulde politiserie på RTL "Alarm Für Cobra 11".

- Det er total action. Det er Europas største stuntproduktionsselskab, der står bag. De har deres egen motorvej - kun til stunts. Og man bliver kørt rundt i en Mercedes frem for i den Fiat Panda, man er vant til. Det er ret sjovt, fortæller David Owe.

Serien sendes torsdag aften på den tyske kanal RTL, hvor den har været sendt i 15 år. Og 20 procent af alle tyskere, der ser tv torsdag aften, følger med i serien, der derudover er solgt til 150 lande.

Og David Owe tror, at "Ørnen" har været hans billet til nabolandet.

- Efter serien blev jeg kontaktet af mange tyske produktionsselskaber, der spurgte, om jeg talte tysk. Så jeg besluttede mig for at lære det, siger skuespilleren til Ritzau.

- Sidste år var jeg med i serien "Großstadrevier". Der så casterne, at jeg taler tysk, så nu tør de godt caste mig. Men denne serie er større end sidst. Og på rollelisten står der tre navne øverst, mit er det ene, fortæller han.

Og står det til David Owe, fortsætter han gerne sin succes i udlandet.

- Jeg vil gerne lave mere på tysk. Gerne en tv-film. Dem er de gode til at producere. Og Tyskland er et fedt land. En HBO-serie eller en amerikansk film ville heller ikke være dårligt, siger han om fremtidsdrømmene.

/ritzau/

Foto: Rune Johansen

I Danmark er han bedst kendt for at have vundet "Vild med Dans" og for sine roller i tv-serierne "Ørnen" og "2900 Happiness". Men også i Tyskland har de fået øjnene op for den danske skuespiller og stuntman David Owe.

Offentliggjort Sidst opdateret