Der kommer en ny Tintin-film i 2015
Tintin-filmen "Enhjørningens hemmelighed" tog publikum med storm, da den kom frem sidste år. Da var det succesinstruktøren Steven Spielberg, der stod bag.
Han afslører nu, at der er endnu en Tintin-film på tegnebrættet - men at det næste gang ikke bliver ham, der skal instruere.
Det bliver i stedet den meget roste instruktør og producer, Peter Jackson, der får æren. Lige nu har han gevaldigt travlt med at filme trilogien Hobbitten, men han har sat tid af til at lave en Tintin-film også.
Den 51-årige instruktør vil begynde at filme i 2013, og det er planen, at Tintin-filmen skal have premiere i 2015.
- Peter Jackson gør det. Jeg ville gerne, men Peter gør det, for vi lavede en aftale. Jeg sagde "jeg instruerer den første, så kan du lave nummer to", fortæller instruktør Steven Spielberg ifølge femalefirst.co.uk.
- Han gør det, lige så snart han er færdig med at filme Hobitten, fortæller Steven Spielberg, der dog ikke vil afsløre, hvilken Tintin-historie, det er, der denne gang rammer det store lærred.
- Vi fortæller ikke verden, hvilke bøger den er baseret på endnu, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie