Hollywood-darling raser over nøgenbilleder
Jennifer Lawrence er godt og grundigt utilfreds med, at nøgenbilleder af hende cirkulerer på internettet. Foto: AP/Jordan Strauss
AP/Jordan Strauss
Nøgenbilleder af 24-årige Jennifer Lawrence og andre Hollywood-kendisser spreder sig lige nu med lynets hast på internettet.
Billeder af skuespillerinden Jennifer Lawrence uden en trevl på kroppen spreder sig lige nu som en virus på internettet.
Der er delte meninger om, hvorvidt billederne er ægte eller ej, men nu tyder det på, at den er god nok, skriver Mirror.com.
I hvert fald er en talsmand for den unge skuespillerinde netop kommet med en udtalelse, efter at Hunger Games-stjernens telefon angiveligt er blevet hacket.
- Det er en grov overtrædelse af privatlivets fred, lyder det fra talsmanden, der tilføjer, at politiet er blevet kontaktet, og at alle, der deler de stjålne billeder af Jennifer Lawrence, vil blive sagsøgt.
Den unge Lawrence er langt fra den eneste skuespillerinde, der er havnet i den pinagtige situation. Flere medier beretter nemlig, at mere end 100 amerikanske og britiske kendisser er blevet ofre for en aggressiv hacker, herunder supermodellen Cara Delevigne, Glee-stjernen Lea Michele og skuespillerinden Hillary Duff.
Og hacker-skandalen er langt fra den første af sin slags i Hollywood.
I marts blev sexede selfies af skuespillerinden Jennette McCurdy lækket og tilbage i 2011 blev en mand anholdt, efter at han havde hacket Scarlett Johanssons telefon.
I 2009 var det Twilight-stjernen Ashley Greene, der truede med sagsanlæggelse, efter at en række nøgenbilleder af hende dukkede op på internettet. Og endelig er der Disney-stjernen Vanessa Hudgens, der måtte undskylde over for sine fans i 2007, da et gammelt nøgenbillede pludselig dukkede op til overfladen.
Newspaq
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie