I serien spiller hun den selvsikre Joan Holloway, der ikke lader sig gå på af noget eller nogen.
Men virkeligheden er en lidt anden for den engelske-amerikanske skuespillerinde.
Hun føler sig for tiden presset af alle de mennesker i hendes omgangskreds, der spørger ind til om hun ikke snart skal have nogle børn og starte en familie. Ligesom alle andre.
- Jeg tænker på børn hele tiden, fordi alle folk konstant spørger mig om det, siger hun til det engelske blad HELLO!
Men den 36-årige Christina Hendricks insisterer på, at hun og manden Geoffrey Arend ikke planlægger børn for tiden.
- Jeg er ikke klar til alt det lige nu. Men når alle mine venner får børn og stifter familie, så er det jo klart, at jeg føler et pres, indrømmer hun.
Hendricks er tidligere model og blev valgt som verdens mest sexede kvinde af det amerikanske blad Esquire. Desuden har hun spillet med i Nicolas Winding Refns film "Drive" fra 2011.
Flere har også lagt mærke til hendes helt særlige gang efter rollen som Joan Holloway i Mad Men. Hun benægter dog selv, at det er en gang, der er opstået i forbindelse med tv-serien.
- Min mand forstår det heller ikke. Han sagde "det har da intet med Joan at gøre, du har jo altid gået sådan", fortæller hun til HELLO!
For tiden er Christina Hendricks også meget omtalt på grund af, at hendes telefon har været hacket, og billeder af en topløs kvinde, der efter sigende skulle være af stjernen, florerer på nettet.
Dog afviser Hendricks selv, at alle billeder er af hende.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie