Xander hårdt ramt af corona: Blev indlagt på hospitalet
Xander er ved at komme til hægterne igen, men popsmeden må aflyse koncerter på lægernes råd. (Arkivfoto) Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
Den danske popsanger Xander er blevet udskrevet fra hospitalet, efter at han har været hårdt ramt i lungerne af covid-19, oplyser han.
Den 33-årige sanger og sangskriver Xander har været hårdt ramt af smitte med covid-19, der betød, at han måtte indlægges på lungemedicinsk afdeling på Bispebjerg Hospital.
Det skriver han på sin Facebook-profil, hvor han også har vedhæftet to billeder fra sygesengen på hospitalet.
Han er nu udskrevet og har det godt efter omstændighederne.
- Næsten alt er fint igen... Men jeg har det sidste stykke tid kæmpet med en hård omgang covid og blev indlagt, skriver Xander blandt andet.
Han føler sig "okay frisk", men lægerne har opfordret ham til at droppe sine koncerter i det næste stykke tid.
Derfor har han rykket sin kommende koncert i Store Vega til 27. april næste år.
- De mener, det er uforsvarligt i forhold til mit helbred, stressniveau og restituering at skulle hoppe rundt på en scene og synge i halvanden time.
- Desuden kan jeg også selv mærke, at det er urealistisk i forhold til min stemme, og især lunger, som skal trænes op igen stille og roligt den næste tid, skriver Xander.
Det er anden gang, at koncerten bliver rykket. Han skulle oprindelig have optrådt i januar, men det satte coronarestriktionerne en stopper for.
Koncerten blev rykket til november i år, men nu har corona altså igen været skyld i, at popsmeden må udskyde sin koncert til næste år.
Xander, der er søn af Anne Linnet, er blandt andet kendt for store hits som "Det burde ikk være sådan her" og "Os to og mine lagner", der gjorde ham berømt i Danmark for ti år siden.
Han udgav sidste år sit seneste album, "Indre By 2".
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie