Det nybyggede drømmehus er blevet dyrere

Ejer du en tom grund, og drømmer du om at bygge dit eget, spritnye hus, skal du sætte lidt flere penge af til projektet.

Det er nemlig blevet lidt dyrere at bygge boliger, viser tal fra Danmarks Statistik.

Fra fjerde kvartal 2010 til første kvartal 2011 steg de samlede omkostninger for nybyggeri med 0,9 procent.

Set over det seneste år er byggeomkostningerne skudt i vejret med 2,8 procent.

- Det er den kraftigste vækst registreret siden første kvartal 2008, hvor vi som bekendt oplevede de sidste krampetrækninger af den økonomiske overophedning herhjemme, siger Christian Hilligsøe Heinig, cheføkonom i Realkredit Danmark.

- Antager vi, at prisen for at opføre et nyt parcelhus - altså uden køb af grund - i dag er på to millioner kroner, så er det altså blevet omtrent 55.000 kroner dyrere for danskerne at opføre et nyt parcelhus over det seneste år, siger han.

Det er ikke regningen fra håndværkerne, der vejer tungere i budgettet, men derimod byggematerialerne.

I perioden faldt arbejdsomkostningerne for nybyggeri nemlig med 0,3 procent, mens materialeomkostningerne steg med 1,5 procent.

Fra første kvartal 2010 til første kvartal 2011 steg omkostningerne ved boligbyggeri som helhed med 2,8 procent.

Materialeomkostningerne havde den største årlige stigning på 3,2 procent, mens arbejdsomkostningerne steg med 2,0 procent.

/ritzau/

Udgifter til at bygge ny bolig er steget. Drømmeparcelhuset til to millioner kroner er blevet 55.000 dyrere.

Offentliggjort Sidst opdateret