Lalandia-ejer holder krise-udsalg
Foto: Arkivfoto: Anders Knudsen
Arkivfoto: Anders Knudsen
Operationen med at stoppe blødningerne i Parken Sport & Entertainment er indledt, skriver borsen.dk.
Selskabet Parken Sport & Entertainment, der ejer Lalandia i Rødbyhavn, arbejder intenst på at gennemføre redningsplanen, der blev sat i værk, efter at halvsårsregnskabet i november viste et alarmerende underskud på 254 mio. kr. Alle tabsgivende aktiviteter er derfor i farezonen for at blive skåret fra, skriver borsen.dk.
Bestyrelsesformand Flemming Østergaard og Jesper Laustrup Nielsen kunne i går på et pressemøde melde ud, at AG Håndbold og FCK’s herrehåndboldhold fusioneres. AG Håndbold, som delvist ejes af smykkemillionæren Jesper Nielsen og hans familie, overtager samtlige FCK-spillere.
Håndbolddelen er blot en af de forretningsområder, der volder Parken-koncern alvorlige problemer. Håndboldfusionen er formentlig den første af en række omstruktureringer af Parkens vidtforgrenede forretning, skriver borsen.dk.
Efter Parkes store underskud var storaktionæren Lønmodtagernes Dyrtidsfond (LD), der ejer 30 pct. af Parken, kontant og forlangte en gennemgribende udrensning, hvis de skulle støtte en aktie-emission og tilføre den kriseramte underholdningskoncern 150 mio. kr.
- Der er intet, der er fredet på forhånd. Ledelsen skal gå frem, så alle de tabsgivende aktiviteter bliver elimineret, sagde LD-direktør Carsten Koch dengang.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie