Landbruget kan blive den næste boble, der sprænger for øjnene af de danske banker, som de seneste år har døjet med eftervirkningerne af et oppustet boligmarked.
Det skriver Politiken.
- I øjeblikket ser det ud til, at bankerne holder hånden under mange landbrug. Man giver dem nye lån for at sætte dem i stand til at betale de gamle af, siger Finn Østrup, professor i finansiering på CBS, til avisen.
- Det er selvfølgelig en farlig praksis. Hvis renten skulle begynde at stige, ville det blive meget svært, vurderer han.
Gælden i det danske landbrug er næsten tredoblet fra 2000 til 2010, hvor de danske landmand skyldte 359 milliarder væk.
Omkring 85 procent af denne gæld er ifølge Politiken variabelt forrentet og vil derfor blive dyrere at vedligeholde, hvis renten stiger.
Og der er ikke meget at give af hos landmændene.
På baggrund af tal for landbrugets overskud og finansieringsomkostninger fra sidste år har Politiken regnet sig frem til, at hver landmand i gennemsnit havde 240.000 kroner til investeringer og leveomkostninger.
- Ganske som på boligmarkedet har der også været en boble i landbrugsjord, der er blevet handlet til meget høje priser, forklarer professor og bankekspert Per H. Hansen fra CBS.
- De priser er nu faldet markant, hvilket dels gør nogle landbrug teknisk insolvente og samtidig forringer bankernes sikkerhed, påpeger han.
Finanstilsynet er også opmærksom på situationen og følger den nøje. Senest har tilsynet tvunget Vestjysk Bank til at nedskrive 550 millioner kroner på udlån, hvoraf 309 millioner var på udlån til landbruget.
Brancheforeningen Landbrug & Fødevarer erkender, at en del af landmændene er pressede, men afviser, at de udgør en risiko for bankerne.
- I forhold til denne gruppe er det generelt sådan, at bankerne har fået lavet fornuftige hensættelser, siger administrerende direktør Carl Aage Dahl.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie