Medicinalgiganten Novo Nordisk lander endnu en gang et overbevisende regnskab.
Det er især salget af insulin, som er gået forrygende for Novo Nordisk i årets første ni måneder, hvilket får selskabet til at opjustere forventningerne til hele året.
Novo Nordisk forventer nu en salgsvækst på 10-11 procent mod tidligere 9-11 procent, og en vækst i resultat af primær drift på 17-19 procent mod tidligere 15-19 procent.
- Vi er meget tilfredse med, at vores nøgleprodukter NovoRapid, Levemir og Victoza fortsat driver en stærk underliggende salgsvækst, lyder det fra topchef Lars Rebien Sørensen.
Omsætningen stiger med otte procent til i alt 48,2 milliarder kroner i årets tre første kvartaler. På bundlinjen blinker et plus på 12,4 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 19 procent.
Novo Nordisk går dog ikke helt uden om den økonomiske krise. Medicinalgiganten forventer, at væksttempoet vil gå ned i 2012, men understreger, at det for tiden er svært at spå om fremtiden.
- I lyset af den nuværende udfordrende økonomiske situation i mange af verdens største lande, er det dog forbundet med en usædvanlig høj grad af usikkerhed at opstille økonomiske prognoser for 2012, hedder det i kvartalsregnskabet.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie