Ét skridt tættere på afgørende beslutning
Tirsdag blev lovforslaget om at bevare elementfabrikken andenbehandlet, og torsdag gælder det tredjebehandlingen. Foto: Femern A/S
Femern A/S
Tirsdag gled lovforslaget om at bevare elementfabrikken i Rødbyhavn glat gennem andenbehandlingen i Folketinget.
FEMERN BÆLT: Det gik lynende stærkt, da Folketinget tirsdag eftermiddag andenbehandlede lovforslaget om at bevare elementfabrikken i Rødbyhavn. Uden kommentarer eller spørgsmålet blev forslaget sendt direkte videre til tredjebehandling uden at skulle en ny tur omkring transportudvalget.
Siden forslaget blev førstebehandlet er der afgivet en betænkning og fremsat tre ændringsforslag. Tre forslag, der er nærmest uden betydning - eksempelvis at der i loven ikke skal stå "Sund og Bælt Holding A/S", men "Sund & Bælt Holding A/S" - altså med et &-tegn i stedet for "og".
Læs også: Historisk billede: Her er det første stykke af Femern-tunnelen
Af betænkningen fremgår det, at ændringerne er tiltrådt af samtlige partier med undtagelse af Nye Borgerlige. Men det er der en logisk forklaring på, fortæller transportordfører Kim Edberg Andersen.
Jeg var ikke til stede i udvalget, den dag de lavede det.
Kim Edberg Andersen, transportordfører, Nye Borgerlige
- Jeg var ikke til stede i udvalget, den dag de lavede det, forklarer han og understreger, at Nye Borgerlige fortsat støtter lovforslaget.
Eneste modstandere er dermed forsat Enhedslisten og Alternativet, der indstiller forslaget til forkastelse, ligesom løsgængeren Lars Boye Mathiesen ventes at være imod.
Tredjebehandlingen - og den endelige vedtagelse - ventes at ske torsdag.
Seneste artikler
Sådan vil Revykøbing skabe ny tradition
Kæmpe svigt at stadion blev en dødsfælde
Så slemt står det til: Kan have fatale konsekvenser
Aflivning gik galt: Skød grise med oversavet haglgevær
Efter 18 års kamp: - Vi troede, projektet var lagt ned
Mest læste artikler
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst