2012 bød på det største fald i reallønnen siden 1989
Selv om det ser ud til, at priserne ikke længere stiger så kraftigt, så er der alligevel lang vej til, at familien Danmark genvinder sin købekraft.
Ifølge Danske Banks privatøkonom Las Olsen, havde vi 500 kroner mindre at købe ind for om måneden sidste år end i 2011 - fordi priserne stiger mere end lønnen.
Lønnen steg med 1,5 procent i 2012 - og i Danske Bank forventer man, at 2013 kommer til at byde på langt lavere prisstigninger, end vi så sidste år.
Det betyder alt i alt, at det næste inflationstal formentlig vil være nede omkring 1,7 procent, som også vil være niveauet for prisstigningerne i hele 2013 efter vores vurdering.
- Lønstigningerne i år bliver formentlig på samme niveau som i 2012. Dermed er der altså udsigt til, at lønninger og priser næsten følges ad. Oven i kommer, at skatten i år falder, i stedet for at stige som sidste år, siger Las Olsen.
Han regner med, at en familien reelt får knap 500 kroner mere om måneden at bruge og kommer næsten tilbage på indkomstniveauet fra 2011.
Tore Stramer, seniorøkonom i Nykredit, siger, at 2012 har budt på det største fald i reallønnen siden 1989.
- Dertil kommer, at det nu er tredje år i træk, at reallønnen falder, det er ikke sket siden starten af 80'erne, lyder det fra ham.
Men afskaffelse af fedt- og sukkerafgift redder reallønnen i 2013:
- Det lysner dog her i 2013, hvor der nu er udsigt til, at reallønnen for første gang siden 2009 ikke står til at blive negativ, siger Tore Stramer og fortsætter:
- Slår afskaffelsen igennem ude i butikkerne, er vores inflationsskøn for 2013 1,6 procent. Vi forventer dog fortsat, at lønningerne gennemsnitligt stiger med knap to procent - der er således udsigt til en reallønsstigning på 0,4 procent i år.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie