Som en del af projektet skal Gea blandt andet bygge verdens største spraytørrer til produktion af mælkepulver - cirka på størrelse med rundetårn.
Anlægget kan behandle mælk fra op mod 260.000 køer om dagen. Projektet skal være færdigt i 2013.
- Gea Process Engineering har udviklet og forsynet markedet med spraytørrere i næsten 80 år, og vi ser området som et af vores vigtigste.
- Vi har derfor et konstant fokus på innovation og ser denne ordre som en tydeligt bevis på, at vi er markedsførende, siger direktør Niels Erik Olsen i en en pressemeddelelse.
Gea Process Engineering er med mere end 5000 medarbejdere i 40 lande globalt førende inden for industrielle procesanlæg til en række industrier.
Selskabet har sit hovedsæde i Søborg, hvor omkring 500 mennesker er ansat. I 2011 omsatte selskabet for cirka 12 milliarder kroner, og det skabte selskabet et overskud på over en milliard kroner.
Gea Process Engineering er en del af den tyske koncern Gea Group.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie