Over hele landet var opmærksomme livreddere på plads ved større strande, da weekenden ramte og trak tusinder og atter tusinder af folk til vandet til en tiltrængt nedkøling i det varme sommervejr.
Blandt andet til Marielyst Strand, som lokale og turister valfartede til.
- Det varme og solrige vejr i weekenden trak mange mennesker til strandene i hele landet. Det har vores livreddere glædet sig til, og de har haft en god og bestemt også travl weekend med alt fra behandling af møder med brandmænd til indhentning af børn i baderinge og unge mennesker på SUP-boards. Og den gamle klassiker, når der kommer mange mennesker på stranden: Børn, der bliver væk fra deres forældre. Så der har været meget at se til, og livredderne har været i dialog med rigtig mange både børn og voksne, siger Anders Myrhøj, der er kystlivredningschef i TrygFonden Kystlivredning, i en pressemeddelelse.
Travlt på Marielyst
I den forgangne uge havde livredderne nok at se til på Marielyst Strand.
Annonce
Heldigvis blev det aldrig nødvendigt for dem at udføre såkaldte "livreddende aktioner".
Livredderne på den falsterske strand tegnede sig dog for otte førstehjælpsaktioner, 156 forebyggende aktioner og 700 oplysende indsatser i løbet af uge 29.
Livreddere
Livredderne udfører fire typer indsatser på strandene:
Livreddende aktioner, hvor det vurderes, at en eller flere personer var i livsfare.
Førstehjælpsaktioner, eksempelvis snitsår, skader efter møde med brandmænd, bistik, forstuvninger og dehydrering.
Forebyggende indsatser, hvor livredderne har været ude i vandet for at advare folk, der eksempelvis har taget en luftmadras/gummibåd/badedyr med i vandet ved fralandsvind, eller få dem til at svømme tættere på land.
Oplysende indsatser, hvor livredderne har været i kontakt med badegæster om fx de lokale forhold på stranden, de fem baderåd, og hvad man skal være opmærksom på i vandet.
Kilde: TrygFonden Kystlivredning
TrygFonden Kystlivredning forklarer, at det ofte er fralandsvind, der volder de badende gæster problemer.
- Nogle steder var det bare badebolde, der skulle hentes ind i weekenden, men livredderne havde også fat i en del strandgæster på vej i vandet med diverse boards for at advare mod den udadgående vind. Nogle gange kan man ikke mærke vinden inde på land, men så snart du kommer lidt ud fra kysten, hvor der ikke længere er læ, er der pludselig meget vind, siger Anders Myrhøj og fortsætter:
- Er der fralandsvind, fungerer din krop som et sejl, og du driver hurtigt langt ud. Pålandsvind skal du også være opmærksom på, da den kan skabe revlehuller, hvor du kan blive fanget i den udadgående strøm. Så tal gerne med livredderne om vindforholdene, inden du begiver dig ud i vandet. Især hvis der er gult flag i livreddertårnet, for så er det tegn på, at der er noget, du skal være særligt opmærksom på, og det kan meget vel være vindforholdene, siger Anders Myrhøj.
På landsplan udførte livredderne i den forgangne uge to livreddende aktioner, 332 førstehjælpsaktioner, 660 forebyggende aktioner og 10.238 oplysende indsatser.
Seneste artikler
Skete for tredje gang: Betjente tog alvorlig snak med 14-årig pige
Fagforeningsformand optimistisk, men frygter konsekvenserne: Virksomheder vil have medarbejderne
Tre NFH-spillere udtaget til landsholdet
- Som at tisse i bukserne: Har fundet 184 millioner kroner i næste års budget
De kom, så - og skred igen
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
- Et godt tidspunkt