Naboer er bekymrede: - Dem må og skal der tages hensyn til
Det grønne areal på Østre Skole er et yndet sted for naboer, som frygter, at det forsvinder, hvis der skal etableres etageboliger med parkeringspladser på grunden. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
En ny kommuneplan i Guldborgsund tillader byggeri af for eksempel etageejendom ved den nu forladte Østre Skole. Naboer håber, at et grønt areal kan bevares.
Østre Skole har haft en noget alsidig tilværelse, siden eleverne flyttede ud under skolesammenlægningen i 2020. Da coronapandemien ramte, fungerede bygningerne som podningscenter, og siden har de huset nytilkomne flygtninge fra Ukraine.
Men nu står bygningerne - hvoraf flere af dem er fredede - tomme og uden nogen funktion. Derfor har byrådet i Guldborgsund ønsket at gøre det muligt at etablere boliger og etageboliger på grunden - og det er nu sket i den kommuneplan, som blev vedtaget torsdag aften.
Det er det eneste grønne område, vi har tilbage på indre Østerbro.
Anne Lise Jakobsen i et høringssvar
Seks personer har indsendt et høringssvar, og de fleste af dem bemærker et behov for også at bevare et grønt område.
- Det er det eneste grønne område, vi har tilbage på indre Østerbro. Der er også voksne mænd, der mødes og spiller fodbold. Ligeledes mødes folk der med børn og madkurve, skriver Anne Lise Jakobsen.
Hun tilføjer, at der i det hele taget mangler natur og legemuligheder for børn på den mest centrale del af Østerbro. Hvis det grønne område ved Østre Skole inddrages til byggeri, skal børn cykle til den nye park Friheden og lejlighederne i det område for at finde et sted at lege.
Et hus til foreninger
På samme måde argumenteres der for det væld af insekter, der bor på det grønne område. Og de lever side om side med guldsmede, frøer, salamandere, flagermus og fugle, som tiltrækker spurvehøge og duehøge.
På grunden vokser blommer, kirsebær, æbler, pærer og brombær, ligesom der er mange gamle træer.
- Dem må og skal der tages hensyn til, understreger Rikke Sofie Bonde i sit høringssvar.
Samtidig bemærker hun, at man bør tage hensyn til nuværende husejeres ejendom - dels så der ikke bygges for tæt for at undgå udsyn fra en ny bebyggelse. Dels af hensyn til ejendomsværdien for de nuværende huse, der afspejles af, hvad der bygges på grunden.
Lene Andersen mener, at skolen bør kunne bruges til foreninger, som mangler lokaler til undervisning, møder og foredrag.
- Nykøbing bryster sig af at have et rigt foreningsliv, men for at leve op til det, bør foreningerne have meget bedre forhold.
Idrætsanlæg er en mulighed
Et etagebyggeri er ikke den rigtige løsning til den grund, mener Lise og Michael Rafn, der i stedet peger på byggegrunde for parcelhuse og lignende lav bebyggelse. Især af hensyn til parkeringspladser, som der allerede er mangel på i området.
Administrationen i Guldborgsund Kommune har besvaret de seks henvendelser med ét enkelt svar. Og det er, at indretningen af området først skal planlægges og reguleres i en lokalplan.
- Her vil hensynet til naboer og ønsker for områdets funktioner og andre konkrete forhold skulle behandles og reguleres for. Rammens formulering fastholder muligheden for "offentlige formål" herunder idrætsanlæg. Derfor kan den eksisterende benyttelse muligvis opretholdes, enten på delarealer som en del af en ny planlægning, eller så længe der ikke opføres en ny bebyggelse.
I svaret tilføjes det, at kommunen arbejder med kvaliteten og attraktiviteten af Østerbro og med at fastholde og udvikle bynaturen.
- Derfor vil disse overvejelser også indgå i et kommende planarbejde.