Kultur

Borgerne kan under Foreningernes Dag i centrum af Nykøbing prøve en masse forskellige aktiviteter, som lokale foreninger arrangerer. Arkivfoto: Anders Knudsen

Nu er muligheden der: Vær med til at forme foreningslivet

Udover et kommende kommunalvalg er der også den 10. december valg til Folkeoplysningsudvalget i Guldborgsund Kommune, hvor foreninger nu har mulighed for at indstille kandidater.

Offentliggjort Sidst opdateret

Om indstilling

  • Alle godkendte folkeoplysende foreninger, aftenskoler og selvorganiserede grupper i Guldborgsund Kommune kan indstille kandidater til Folkeoplysningsudvalget. 
  • En af pladserne er reserveret til en repræsentant under 25 år, så unge opfordres også til at blive foreslået.
  • Frist for indstilling af kandidater er den 10. oktober 2025.

Hvem skal forme foreningslivet i Guldborgsund? Sådan lyder spørgsmålet forud for det kommende valg til folkeoplysningsudvalget, der forståeligt nok kommer til at stå lidt i skyggen af det altdominerende kommunalvalg i november. 

Fællesskab og frivillighed

- Som medlem af Folkeoplysningsudvalget får man mulighed for at præge, hvordan foreningslivet i Guldborgsund udvikler sig. Det handler både om økonomi, men også om at sikre, at fællesskab, frivillighed og gode rammer for aktiviteter bliver prioriteret, forklarer Lene Madegaard, formand for Folkeoplysningsudvalget, om baggrunden for det kommende valg.

Det betyder meget at vide, at der er et forum, hvor foreningernes stemme bliver taget alvorligt.

Nikolai Lundstrøm, formand i Toreby Grænge Boldklub

Folkeoplysningsudvalget (FOU) er et lovbestemt råd, der repræsenterer foreningslivet i kommunen. Her sidder repræsentanter fra idrætsforeninger, spejdergrupper, aftenskoler, ungdomsorganisationer og selvorganiserede grupper. 

Udvalget har stor indflydelse på rammerne for foreningslivet - eksempelvis fordeling af tilskud, godkendelse af nye foreninger og udvikling af strategier for fritid og folkeoplysning.

Et vigtigt bindeled

FOU er vigtigt i rollen som et bindeled mellem Guldborgsund Kommune og det lokale foreningsliv. Det mener eksempelvis Nikolai Lundstrøm, formand i Toreby Grænge Boldklub:

- Vi er i hverdagen dybt afhængige af de aktivitets- og lokaletilskud som Folkeoplysningsudvalget uddeler. Derfor er det så vigtigt med et udvalg, der forstår os og kan sikre gode vilkår for vores foreninger og alle andre foreninger. Det betyder meget at vide, at der er et forum, hvor foreningernes stemme bliver taget alvorligt, og hvor der bliver kæmpet for ordentlige vilkår. Foreningslivet spiller en stor rolle i vores lokalsamfund. Det er her, børn, unge og voksne mødes på tværs, og derfor er det afgørende, at vi har et udvalg, der sikrer rammerne for de fællesskaber, vi alle har glæde af.

FOU består af 12 medlemmer, som vælges eller indstilles af byrådet, forskellige råd og organisationer samt af de godkendte folkeoplysende foreninger i kommunen. Man kan læse mere om regler, sammensætning og hvordan man stiller op på www.guldborgsund.dk/fou.