Film-pris: Svensk film slår dansk Oscar-håb
Det blev ikke til et nordisk mesterskab i film til danske Nikolaj Arcel, som ellers har fejret store succeser med det historiske drama "En Kongelig Affære".
"En Kongelig Affære" var nomineret som den danske kandidat til Nordisk Råds Filmpris, men i stedet for det danske Oscar-håb, blev det den svenske instruktør Ruben Östlund, der løb med 2012-udgaven af Nordisk Råds Filmpris for "Play".
Vinderfilmen er baseret på virkelige episoder fra Göteborg, hvor en gruppe drenge i alderen 12-14 år bestjal jævnaldrende gennem avancerede svindelnumre.
- Gennem sit gennemgående kunstneriske projekt - at dissekere og analysere menneskets opførsel - giver Östlund tankevækkende indsigt i sociale roller og rollespil, skriver juryen i sin begrundelse.
Den kalder "Play" for "et smerteligt drama, der presser os til at reflektere over vigtige temaer i moderne vestlige samfund".
Filmen har vakt stor debat i Sverige, hvor debattører beskyldte den for at være racistisk, fordi filmens svindlende drenge alle er indvandrere.
Andre har dog taget den i forsvar med argumentet om, at race er et underordnet tema i filmen, der i højere handler om problemer i det moderne vestlige samfund som helhed.
"Play" er valgt af en jury med medlemmer fra de fem deltagende lande, som hver især havde indstillet en film.
De øvrige nominerede var den norske "Kompani Orheim", den islandske "À Anann Veg", den finske "Kovasikajuttu" og altså "En Kongelig Affære", som kom til konkurrencen med masser af momentum.
Filmen vandt to sølvbjørne ved filmfestivalen i Berlin i februar og er for nylig blevet indstillet som det danske bud på en Oscar for "Bedste Fremmedsprogede Film".
Det er niende gang, at Nordisk Råds Filmpris uddeles til "en film af høj kunstnerisk kvalitet og med stærk forankring i den nordiske kultur."
Fire gange har det været med en dansk instruktør som vinder - senest i 2010, hvor Thomas Vinterberg vandt for "Submarino".
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie