Cafe på molen i Nysted er sat til salg

Kim Lærkesen og hans kone Mette har sommerhus i Nysted og købte Cafe sand for to år siden. Det var nok mest ham. Mette Lærkesen drømte mere om en hund. Foto: Kim Møller Pedersen

Manglen på spisesteder fik Kim Lærkesen til at købe den lille café på molen i Nysted. Nu er den sat til salg.

Offentliggjort Sidst opdateret

Selvom Nysted årligt tiltrækker turister fra store dele af Europa samt Australien og USA, så har det ikke altid været let at finde et sted at spise.

Restaurant Ö er så populær, at bordene er optaget flere uger i forvejen, og hvad skulle man så stille op, hvis man ville have en simpel frikadelle med udsigt til sejlbådene?

Det har tidligere betydet flere dårlige anmeldelser af byen fra turister, der hverken kunne finde spisesteder eller et fungerende toilet, og derfor købte Kim Lærkesen den lille café på molen for to år siden.

Her har han kæmpet mod vandmasser under et par usædvanligt våde vintre samt stigende priser på alt fra reservedele til fødevarer. Og nu er caféen sat til salg.

- Det er en uge siden, at skiltet kom op, og vi har interesserede købere, forklarer han.

Det, han selv mangler, er energien til at drive stedet. Og han har faktisk allerede ejet stedet et år mere end planlagt. Men han kunne ikke holde ud at se det stå tomt.

Det var også årsagen til, at han købte det.

- Der er ikke noget værre end at have døde butikker i byen, og der er ikke noget værre, end en turistet by uden et sted at spise.

Han håber derfor, at han snart kan skrive under med en ny ejer.

Flere gode vinde

For det er ikke noget tosset tidspunkt at købe sådan et sted, hvis han selv skulle sige det.

Sammen med naboer og Restaurant Ö er der lavet en forening, som skal sørge for at holde vandet væk fra havnekanten i fremtiden. Der kommer også både en havnesikring og en vandsikring, forklarer han.

- Og så åbner Aalholm Slot om et par år med hotel og en golfbane med ni huller, ligesom der er kommet ro omkring husbådene. Spørger man en københavner eller en sjællænder i dag, om de kender Nysted, er der måske ikke mange, som siger ja. Men det vil jeg tro, at de gør om et par år. Med Femern-forbindelsen og Aalholm går det kun den rigtige vej. Det er flere gode vinde, der blæser, siger han.

Og selvom han har tilbragt en meget våd og stormfuld nat i cafeen kun iført boksershorts, så har der været mange flere gode oplevelser.

Blandt andet dengang, hvor en gæst fra Minnesota i USA ankom i sejlbåd og satte sig ind for at spille klaver. Eller da han spillede bingo på seks forskellige sprog, fordi der var så mange forskellige turister.

- Vi er enormt glade for det, og vi oplever, at de lokale også bakker op om det. Vi har også stadig sommerhus i Nysted og sørger for, at overdragelsen foregår på en god måde.