Nej til nyt stadion i Nykøbing

Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Byrådsflertal afviser stadion-byggeri.

Offentliggjort Sidst opdateret

Guldborgsund Kommune skal ikke bygge et fodboldstadion, som har 3.000 siddepladser og i alt kan rumme 10.000 tilskuere. Det er meldingen fra et stort byrådsflertal.

Et sådant stadion er ellers visionen i en helhedsplan for udvikling af Nykøbing F. Idrætspark, som en arbejdsgruppe med repræsentanter fra Nykøbing FC og kommunen afleverede i foråret.

Heri beskriver arbejdsgruppen det nye stadion - “Arena Guldborgsund” - som et arkitektonisk vartegn, der vil vække opsigt på tværs af landet.

Prisen, der inkluderer nedrivning af den eksisterende tribune, anslås til 35-45 millioner kroner med årlige driftsomkostninger på cirka en million kroner.

Læs i Folketidendes papiravis mandag, hvem det er i byrådet, der siger nej til et nyt stadion og hvorfor.


Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed