Nervøs for nye revner i Storstrømsbroen
Røntgenfoto af den første revne, der blev fundet i Storstrømsbroen i 2011
Vejdirektoratet lover Storstrømsbro kan holde, men hvad nu hvis man pludselig opdager nye revner, spørger borgmester.
Vejdirektoratet kan ikke garantere, at cykelsti og fortov på Storstrømsbroen holder, hvis det tager mange år før en ny bro står klar.
Det står nu klart i et svar som transportminister Hans Christian Scmidt (V) har givet til Folketingets Transportudvalg.
Men direktoratet mener dog, at både cykelsti og fortov kan holde uden nævneværdig reparation indtil 2024.
- Men hvad nu hvis man igen lige pludselig opdager revner i broen igen? spørger Guldborgsund Kommunes borgmester, John Brædder (G).
Han bemærker, at man belært af erfaring ved, at det lynhurtigt kan blive aktuelt at lukke broen.
- Da Banedanmark i oktober 2011 opdagede revner i broen, blev broen lukket øjeblikkeligt og var lukket i næsten fire måneder. Det må ikke ske igen, fordi det afskærer Lolland-Falster for al togtrafik til resten af Danmark og Tyskland, og sinker de 2.000 daglige togpendlere foruden de mange bilister og cyklister, som dagligt bruger broen, siger borgmesteren.
- At togene i det daglige heller ikke må køre ret stærkt over broen viser jo også, hvor dårlig den er i stand. Og netop togene er en hård belastning for den 78-årige gamle bro, siger John Brædder.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie