Sikkerhedsproblemer lukker legeplads i Zoo

Legepladsen har foreløbig været lukket i godt en uge. Foto: Claus Hansen

Otte meter højt tårn vipper, når børn og voksne kører i tovbanen på den to år gamle legeplads i Guldborgsund Zoo og Botanisk Have.

Offentliggjort Sidst opdateret

Sikkerheden på Guldborgsund Zoo og Botanisk Haves naturlegeplads er ikke i orden, og legepladsen har derfor været lukket i en godt en uge.

Det er tvivlsomt om legepladsen åbner igen inden efterårsferien, som ellers er en af Zoo’s højsæsoner med mange børn, der gerne vil svinge sig i tovbanen på legepladsen.

- Vi håber selvfølgelig, at vi får legepladsen klar til efterårsferien, men lige nu ser det desværre ikke realistisk ud, siger John Steno, der er faglig koordinator i Guldborgsund Zoo og Botanisk Have.

Han holdt i går møde med rådgivende ingeniører fra AJ Consult, der har udarbejdet en rapport om sikkerheden på den kommunale legeplads.

Rapporten peger på problemer både med det otte meter høje tårn, som tovbanen sidder fast på, og med plateauerne på legepladsens tårne.

Læs mere om sikkerhedsproblemerne i tirsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed