OMSTRIDT LEGEPLADS ER LOVLIG

Det er metalkanterne rundt om de opdelte legepladser på Hestehoved ved Nakskovs badestrand, der er til debat. Foto: Ingrid Riis

Parter mødes for at diskutere kritiseret legeplads.

Offentliggjort Sidst opdateret

HESTEHOVED: Direktøren for Nakskov 2030, Tim Jeppesen, og Lolland Kommunes park-og vejchef, Kjeld Jensen, mødes i dag, tirsdag, for at drøfte den kritik, der er rejst af den nye legeplads på Hestehoved i Nakskov. 

Per Kamper Hansen, der tidligere har undervist i sikkerhed for Arbejdstilsynet, mener, at de metalkanter, der ligger rundt om legepladserne for at holde på sandet, der udgør faldunderlaget, er farlige.

Samme kritik er også tidligere rejst af andre.

Det er Nakskov 2030, der står bag projektet.

Såvel Tim Jeppesen som Kjeld Jensen og Lolland Kommunes legepladsinspektør, Helle Kjørup Nielsen, er nu tilbage på job efter at have haft efterårsferie.

Til Folketidende oplyser Helle Kjørup Nielsen, at det er en uvildig legepladsinspektør, der har godkendt pladsen, og at den overholder de europæiske standarder, som er lavet for at højne sikkerheden på legepladser, altså de gældende legepladsstandarder.

Udenfor faldområderne

- Jernkanterne, der indhegner pladserne, ligger udenfor de mulige faldområder, og derfor er metalkanterne i orden i forholde til legepladsstandarderne, forklarer Helle Kjørup Nielsen.

- Der er, så vidt vi ved, ingen børn, der har fået skader på grund af metalkanterne, som der i øvrigt er blevet lagt jord op til for at dække dem af, men spørgsmålet er så, om det er en god idé at have metalkanter i nærheden af en legeplads?

- Jeg synes, at jeg er i klemme. Jeg kan ikke forlange, at Nakskov 2030 skal finde en anden løsning, og der har som sagt ikke været nogen skader, siger Helle Kjørup Nielsen.

Hun tilføjer, at Park og Vej ikke har nogen midler til at ændre pladsen.

I Nakskov 2030 oplyser direktør Tim Jeppesen mandag, at han mødes i dag, tirsdag, med park- og vejchef Kjeld Jensen for at drøfte legepladsen.

Per Kamper Hansen, der har rejst kritikken, mener, at der er rimelig simpelt at sætte en gummikant ovenpå jernet.