RENOVERING AF BOLIGBLOKKE ER IKKE KOMMET VIDERE PÅ 10 ÅR

Nakskov Almene Boligselskab har igen søgt om nedrivning af tre blokke i Rosenparken, oplyser projektchef Søren Møgelgaard Jensen. Foto: Marianne Knudsen

Nakskov Almene Boligselskab håber fortsat på at kunne nytænke Rosenparken.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: Tilbage i 2012 sendte Nakskov Almene Boligselskab første gang ønsket frem til Landsbyggefonden om at renovere boligblokkene i afdelingen Rosenparken i Nakskov.

Her ti år efter er boligselskabet ikke kommet videre med planerne for boligerne, der nu er mærket af udlejning igennem 72 år.

- Jo, det er en tung sag, erkender projektleder i Boligkontoret Danmark, Søren Møgelgaard Jensen, der tilføjer, at det dog slet ikke er udsædvanligt, at boligsagerne i Landsbyggefonden tager så lang tid.

Boligkontoret Danmark står for administrationen af NAB's boliger,

Rosenparken fik i december 2021 afslag fra Bolig- og Planstyrelsen på at måtte rive tre af de seks blokke ned, for så at renovere boligerne i de tre blokke og opføre 30 nye etplans-boliger på den ledige grund.

Ingen ledige boliger

Baggrunden var, at der ingen tomme almene bolgier var i Lolland kommune, og sådan er det også i dag.

Nakskov Almene Boligselskab, der troede, at renoveringen skulle i gang, har haft midlertidig udlejning siden 2020 af de lejligheder, der fraflyttes, og har alligevel valgt at søge om samme projekt igen:

- Ja, der mangler almene bolgier i Lolland kommune, men ikke etageboliger. Det er boliger i et plan og tidssvarende boliger, som folk efterspørger, begrunder Søren Møgelgaard Jensen.

Boligerne i Rosenparken i Nakskov er det allerbilligste sted, man kan bo i en almen bolig i kommunen, og af de 155 lejemål er de 62 lejligheder for tiden beboet af "gamle lejere," mens de 93 er udlejet på midlertidige lejekontrakter, og huslejen er derfor sat ekstra ned.

- Så alt er udlejet, men afdelingen kører med et lejetab, ridser projektchefen op.

Beboerne skal til marts til afdelingsmøde, hvor de vil blive orienteret om, hvor om- og nybygningssagen står nu.

Hvis NAB får lov til at rive de tre af blokken i Rosenparken ned, vil der være 60 renoverede boliger i de tre, resterende blokke og 30 nye etplans-boliger. Så totalt reduceres der med 65 boliger.


Ønsket for Rosenparken

  • I dag består Rosenparken af seks blokke, og i renoverings- og byggeprojektet rives tre ned. I stedet opføres 30 nye og tidssvarende rækkehuse på grunden. I de tre tilbageværende blokke nedlægges boligerne på anden sal, og alle boliger i stueetagen gøres seniorvenlige uden trapper og med egen terrasse.
  • De 30 boliger på første sal i de tre blokke får nye vinduer og døre, isolering, ventilation med varmegenvinding og nye indvendige døre samt renoveret badeværelset.
Kilde: Nakskov Almene Boligselskab
De 155 lejemål i Rosenparken har nu været udlejet igennem 72 år. Foto: Marianne Knudsen