Udfordret af forsamlingsforbud

Træner Susanne Kaxe og trænermedhjælp Kristian Maahr hjalp lørdagens eneste fremmødte lille glade gut hen ad "pisten", hvor det gjaldt om at komme henover, og gerne hurtigt. For de to trænere, Susanne Kaxe og Tina Laursen, er det et stort ønske, at det kan lykkedes at få Familieholdet op at stå. De har nemlig været på kursus på Møn, og de synes, at de kom derfra med rigtig meget godt, som de gerne vil sætte i anvendelse. Det gælder for eksempel øvelser, hvor der skal kravles, hoppes og rutsjes på den opstillede bane. Familieholdet er en mulighed for at være aktiv sammen med sit barn og få en hyggelig stund i samvær med andre, påpeger de. Foto: Flemming Keith Karlsen

Formand for gymnastikforening: - Vi har tydeligt kunne mærke på børneholdene, at der er covid-19 i Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret

RØDBY Coronakrisen har allerede sat sine spor i medlemstallet i Rødby og Omegns Gymnastikforening, og nu frygter formanden, at det bliver værre endnu, når det sænkede forsamlingsforbud fra 50 til 10 personer træder i kraft fra i dag mandag 26. oktober og fire uger frem.

Heldigvis er der indført en undtagelse for idræts- og foreningsaktiviteter for børn og unge op til 21 år inklusive eventuelt ansvarlige personer over 21 år, hvis dette vurderes nødvendigt for forsvarlig afholdelse af aktiviteten.

Det vakte glæde hos formanden, som lørdag formiddag mest af alt stod med bekymret mine og drøftede de nye skærpede restriktioner med de tre trænere på det Familiehold, som foreningen i den sidste måneds tid har arbejdet på at få op at stå.

- Vi har tydeligt kunnet mærke på børneholdene, at der er covid-19 i Danmark, fortalte formand for Rødby og Omegns Gymnastikforening Christina Jessen.

- Der er langt færre tilmeldte, end der plejer.

- På Zumba Kids er der for eksempel 8-10 elever, hvor der plejer at være 18, nævnte hun.

Og det kniber også med at løbe det nye tilbud Familiehold, hvor forældre kan lave gymnastik sammen med deres nul- til seksårige, i gang. Første gang i midt september kom kun fem familier, og lørdag formiddag mødte blot én mor og hendes lille dreng op.

- Jeg tror helt sikkert, at det har noget med pressemødet i går aftes (fredag, red.) at gøre, vurderede formanden.

Hun havde dog et vigtigt budskab til forældrene:

- Det er stadig rigtig vigtigt, at børn og unge dyrker idræt, og især gymnastik, hvor de udvikler sig motorisk.

- Vi ser efterhånden mange børn, som hverken kan holde på en blyant, krabbe sig afsted, lave hop eller slå kolbøtter.

Formanden forstår dog godt, hvis nogle forældre er tilbageholdende med at tilmelde deres børn til aktiviteter i efteråret, når forårets erfaring var, at alt blev lukket ned, og pengene gik tabt. Men denne gang har regeringen valgt at holde hånden over børn og unges idrætsudøvelse, påpeger hun.

Som kulturminister Joy Mogensen (S) har udtalt i en pressemeddelelse:

- ... skærmer vi vores børn og vores unge - så vi holder fast i de idræts- og foreningsaktiviteter, som er fundamentet i mange børn og unges liv.

Så børneholdene burde kunne køre, som de plejer, mener hun.

Værre er det med holdene for de plus 21-årige.

- Vi skal have fundet ud af, hvad vi nu gør. Måske må vi dele nogle af holdene i to, siger hun.

Formand Christina Jessen. Foto: Flemming Keith Karlsen
Træner Tina Laursen i aktion med mor og barn. Foto: Flemming Keith Karlsen