Dagens vejr på øerne

Arkivfoto: Jan Knudsen

DMI: Nytårsnat slutter med masser af blæst

Det nye år begynder gråt og blæsende på Lolland-Falster, hvis man skal tro DMI.

Offentliggjort


Det er med at holde godt fast i nytårshatten, hvis man skal hjem fra fest på Lolland eller Falster i de sene nattetimer og tidlige morgentimer nytårsnat eller nytårsdag.

Ifølge DMI tiltager vinden nemlig en hel del i det nye års allerførste timer.

I løbet af eftermiddagen nytårsaftensdag bliver der mulighed for at nyde årets sidste solstrejf, men selve nytårsaften ser ifølge prognoserne ud til at blive en overskyet en af slagsen.

Det skulle dog holde tørt det meste af aftenen og natten, men efter midnat kan der godt falde nogle regndryp hist og her. Temperaturen stiger i løbet af aftenen og natten fra omkring frysepunktet til fire-fem graders varme.

Vindstød op til hård kuling

I de sidste timer af 2025 og de allerførste timer af 2026 får vi en svag vind, men når vi kommer frem til de tidligste morgentimer omkring klokken 5 eller 6 er den tiltaget til hård vind og med vindstød helt op i underkanten af 20 meter i sekundet, hvilket svarer til hård kuling, ifølge DMI's prognoser.

Og fra omkring klokken 7 begynder regnen, som ser ud til at fortsætte i resten de lyse timer på årets første dag. Vinden aftager lidt op ad nytårsdag.

Når den nye uge begynder på mandag, ser det foreløbig ud til, at det bliver med frostvejr både i dag- og nattetimerne, men der er stadig et stykke tid til.