Sport

Oliver Mejborn var tæt på medalje i 1500 meter fri. Foto: Bo Røse Christiansen

Fjerdeplads ved DM til lokalt svømmetalent

Oliver Mejborn fra Svømmeklubben Syd endte lige udenfor medaljerne ved det igangværende DM i svømning på langbane.

Offentliggjort

Han rakte næsten bogstaveligt talt ud efter en medalje, men det lykkedes akkurat ikke for det lokale svømmetalent Oliver Mejborn fra Svømmeklubben Syd i Nykøbing at få medalje, da han tidligere på ugen svømmede finale i 1500 meter fri ved DM i langbane for ungdom i Hjørring.

Oliver Mejborn blev nummer fire på distancen i tiden 18.09,80, hvilket både var hans bedste placering til dato og en voldsom forbedring af hans personlige rekord med 12 sekunder.

Flotte forbedringer

Mesterskaberne har også budt på personlige rekorder til flere af svømmeklubbens andre unge svømmere.

I 100 meter fri satte Adam Ladiges ny personlige rekord med tiden 1.02,65, hvilket rakte til en 29. plads.

Svømmeklubben Syds hold ved Danske Årgangsmesterskaber i Hjørring. Fra venstre Laura, Villads, Oliver og Adam. Foto: Bo Røse Christiansen

I 400 meter medley havde Svømmeklubben Syd to svømmere med, og de satte begge personlig rekord.

Villads Westen Tingsted svømmede i tiden 5.34,42 og blev nummer 29, mens førnævnte Oliver Mejborn gjorde ham kunststykket efter med tiden 5.19,66, der rakte til en 16. plads.

Villads Westen Tingsted gjorde en god figur 50 meter fri med tiden 0.28,62, og det samme gjorde Laura Stoltenberg, der svømmede distancen i tiden 0.30,35. Det rakte til placeringer som henholdsvis nummer 57 og 36.

I 50 meter butterfly slog Adam Ladiges sin personlige rekord med over et sekund, da han svømmede i tiden 0.30,88, hvilket udløste en 24. plads.