Lolland

Et populært tandsæt kan ses i Knuthenborg igen næste år. Arkivfoto: Palle Nevad Frandsen

Ikon forlænger sit ophold på museum

Gæstevisit har været så stor en succes, at det nu bliver forlænget.

Offentliggjort

Det skulle kun være et år, men vi vil så gerne have, at det bliver noget længere. Nogenlunde sådan har det nok lydt på Evolutionsmuseet i Knuthenborg Safaripark, hvor Trinity kom til i denne sæson og blev en øjeblikkelig succes.

For selv om museet er fyldt med spektakulære skeletter, så er der ingen, som bliver større rockstjerner end en T. rex. 

- Det bliver så vildt. Der er virkelig tale om en legende inden for dette felt, lød det tidligere på året fra Christoffer Knuth, direktør i Knuthenborg Safaripark og Evolutionsmuseet.

Stor begejstring

Inden da havde mange gæster, ikke mindst de yngre af dem, spurgt efter skelettet af den ikoniske dinosaur. I maj rykkede Trinity så til Lolland.

Inden turen gik til Lolland, stod den på Sauriermuseum Aathal i Schweiz, men dinosauren er ejet af belgiske Phoebus Foundation. Det er tanken, at den skal udstilles permanent i Antwerpen, når Europas første skyskraber er renoveret færdigt og omdannet til et stort kulturelt udstillingssted. Men belgierne må vente lidt endnu.

- Når vi får et ægte ikon på besøg – og gæsterne reagerer med så stor begejstring – så vil vi naturligvis også gøre, hvad der er muligt for at forlænge besøget, siger Christoffer Knuth.

- Det er inspirerende at se børn og voksne stå ansigt til ansigt med et ægte T. rex-fossil og blive grebet af øjeblikket. Den fascination er præcis det, vi håber at vække – en oplevelse, der både vækker nysgerrighed og glæde.

Åbner for vintercamp

Trinity er heldigvis faldet så godt til på Lolland, at den bliver til efteråret 2026. Med flere end 150.000 gæster det første år har den store T. rex også været det trækplaster, som Evolutionsmuseet håbede på. Og det er selv om den sammenlignet med de øvrige fossiler er lidt af et Frankensteins monster.

Der er nemlig tale om et skelet, som er bygget ud af tre forskellige fund. 

Sammen med blandt andet Stegosaurus, Triceratops, Camarasaurus og Archaeopteryx udgør T. rexen en af Europas mest spektakulære dinosaurudstillinger. Den store succes har været medvirkende til, at Knuthenborg forlængede sæsonen til udgangen af november og til, at parken åbner for vintercamp 5. januar.