Krimi

Det var her ved Guldborgsundtunnellen, at langt de fleste blev taget i at køre for stærkt. Arkivfoto: Anders Knudsen

Næsten 400 taget i fartkontroller

Politiets fotovogn tilbragte en stor del af fredagen på at kontrollere farten hos bilisterne et bestemt sted i landsdelen, og det kom der rigtig mange fartbøder ud af.

Offentliggjort

Det går stadig for stærkt for mange bilister, når de passerer gennem Guldborgsundtunnellen på Sydmotorvejen.

Fredag fra klokken 10.40 til 18.40 var en af politiets fotovogne på plads ved tunnellen, der forbinder Lolland og Falster, og hvor fartgrænsen er sat ned til 90 kilometer i timen. 

Og selvom langt de fleste af de næsten 5.000, der blev kontrolleret, holdt sig på den rigtige side af fartgrænsen, så var der også 389, der ikke gjorde.

53 af dem havde så meget fart på, at det udover en fartbøde også koster et klip i kørekortet. Tre andre kørte endnu hurtigere og står til en betinget frakendelse. Højest målte hastighed i 90-zonen var 172 kilometer i timen.

Ligeledes fredag, fra klokken 18.21 til 22.00, var en anden fotovogn på Gedser Landevej ved Væggerløse, hvor fartgrænsen er 70 kilometer i timen.

Det var der syv, der ikke overholdt, og den hurtigste blev målt til 99 kilometer i timen. Det koster den pågældende et klip i kørekortet, fremgår det af politiets døgnrapport for weekenden. 

Derudover var der også en fartkontrol på Kobbeløsvej i Gedser fredag, men her blev der ikke noteret nogen fartsyndere.