Krimi

Arkivfoto: Rigspolitiet

Natlige juleindbrud i flere tandlæge-klinikker

En eller flere indbrudstyve brugte julenat til at begå indbrud i tandlægeklinikker flere steder på Lolland, Falster og Sydsjælland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Normalt plejer det at være private boliger, der hjemsøges af indbrudstyve juleaften og -nat, men i år er det indtil videre et noget mere usædvanligt billede, der tegner sig på Sydhavsøerne.

Politiets vagtchef oplyser juledags morgen til Folketidende, at man i løbet af natten har fået anmeldelser om indbrud i tre tandlægeklinikker på Lolland og Falster samt yderligere et i Vordingborg.

Indbruddene på Lolland og Falster er gået ud over to klinikker i Nykøbing og en i Maribo.

Den første alarm fra de lokale klinikker indløb klokken 01.56 fra en tandlæge i centrum af Nykøbing. Et kvarter senere, klokken 02.11, skete det samme i en anden tandlægeklinik i byen, og knap en time senere, klokken 03.05, fik man så også en anmeldelse fra en tandlægeklinik i Maribo.

I alle tre tilfælde er gerningsmanden eller -mændene kommet ind ved at smadre en rude. Men umiddelbart ser det ud til, at udbyttet har været begrænset. Den ene af tandlægerne i Nykøbing har fået stjålet et pengebeløb, mens der umiddelbart ikke er stjålet noget fra den anden. Det er endnu ikke opgjort, om der er stjålet noget fra tandlægen i Maribo.

Politiet har en formodning om, at det er den eller de samme personer, der står bag alle fire indbrud, og man hører gerne fra vidner, der måtte have set eller hørt noget mistænkeligt omkring de angivne tidspunkter julenat.

I så fald kan politiet kontaktes på telefon 114.