Guldborgsund

Der er skudt solceller op ved renseanlægget i Marielyst. Foto: Guldborgsund Forsyning
Der er skudt solceller op ved renseanlægget i Marielyst. Foto: Guldborgsund Forsyning

Nyt solcelleanlæg indvies: Så meget koster det

Guldborgsund Forsyning har fået nyt solcelleanlæg på renseanlægget i Marielyst.

Offentliggjort Sidst opdateret

Solcelleanlæg er de senere år skudt op over hele landsdelen - og nu har endnu et meldt sin ankomst på Falster.

Guldborgsund Forsyning har nemlig fået anlagt et helt nyt anlæg ved forsyningens renseanlæg i Marielyst.

Et anlæg, der fylder 1.000 kvadratmeter.

- Da vi renoverede renseanlægget i 2022, rev vi en masse gamle bygninger i dårlig stand ned for i stedet at bygge én multibygning. Derfor havde vi meget ledig plads, og det er en del af det areal, vi nu har brugt til at sætte solceller på, fortæller Niels Rasmussen, der er direktør i Guldborgsund Forsyning.

35 procent af forbruget

 Det er forventningen, at solcelleanlægget skal stå for at generere omtrent 35 procent af renseanlæggets forbrug.

- Renseanlæggets samlede elforbrug udgør årligt 550.000 kilowatt-timer, hvilket cirka svarer til elforbruget i 157 husstande. Solcelleanlægget med batteriparken er dimensioneret til årligt at kunne levere lidt under 200.000 kilowatt-timer, siger Niels Rasmussen.

Det har kostet to millioner kroner at få anlagt solcelleanlægget. Solcellerne har kostet halvanden million og batteriparken en halv million.

- Hvis det holder med de 35 procent, så har vi en tilbagebetalingstid på omkring otte-ti år på anlægget, siger direktøren og fortsætter:

- Udover det er en ok forretning, taler det også ind i vores strategiplan, hvor vi sigter efter at få mere af vores energiforbrug til at stamme fra vedvarende energi. Derudover har vi også lagt os op ad vores ejers, altså Guldborgsund Kommunes, klimahandleplan, der arbejder med at reducere udledningen af CO2 som helhed i kommunen, siger Niels Rasmussen.