Guldborgsund

Det bliver ikke nødvendigt for Refa at sende sine skraldebiler ud i denne weekend. Arkivfoto: David Arnholm

Skraldebiler holder stille i weekenden

Offentliggjort

Skraldebilerne, der henter affald for selskabet Refa, skal ikke ud at køre på Lolland og Falster i denne weekend.

Modsat Sydsjælland er man i Refa nemlig meget godt med her efter et par uger med sne og glat føre.

- Vi tømmer affald på 67.000 adresser på Lolland og Falster, og vi har nu et udestående på under 1.200 adresser, siger Gert Christensen, der er  logistik- og genbrugschef hos Refa.

Skraldebiler holder stille i weekenden på Lolland-Falster

  • Refa har effektivt håndteret affaldsindsamlingen på Lolland-Falster, så skraldebilerne kan holde stille i weekenden.
  • Logistikchef Gert Christensen fremhæver, at kun få adresser mangler, mens situationen er anderledes i Vordingborg og Næstved.

Ude i god tid

Gert Christensen fortæller, at skraldebilerne for alvor blev sat ind for en uge siden, da der blev varslet om snestorm over Sydhavsøerne.

- Sidste torsdag fik vi klaret både torsdag og det meste af fredag. Og så kom snestormen i øvrigt ikke, siger han.

 Derfor mangler der nu kun at blive hentet skrald på ret få adresser.

-  Og så er der ingen grund til at køre i weekenden, siger Gert Christensen.

De under 1.200 adresser, hvor der ikke er blevet hentet affald, vil blive taget i den sædvanlige turnus i den kommende tid.

I Vordingborg og Næstved kommuner har man modsat Refa ikke kørt alle dage, og derfor er der her meget mere skrald at hente.