LIGE NU

Arkivfoto: Anders Knudsen

Spærrede motorvej: Særtransport skulle bakke

Sydmotorvejen blev mandag formiddag spærret i nordgående retning på Midtlolland. Vejen er nu genåbnet. 

Offentliggjort Sidst opdateret

En noget speciel situation udspillede sig mandag formiddag på Sydmotorvejen på Lolland, og den betød, at motorvejen kortvarigt blev spærret helt i nordgående retning.

Ifølge politiets vagtchef var en særtransport, som er højere end normalt, på vej nordpå, men det viste sig, at den var for høj til at komme under en af broerne, der går over motorvejen. 

Heldigvis nåede chaufføren at opdage det og standse i tide, men det betød, at transporten skulle tilbage igen, og situationen blev ikke lettere af, at der ikke var noget nødspor på den pågældende strækning 

Det er sket mellem frakørsel 48 Maribo og 47 Våbensted, og særtransporten skulle derfor bakke tilbage til frakørsel 48, hvor den så kunne forlade motorvejen igen. Derfor var det nødvendigt at spærre motorvejen helt i nordgående retning, mens det stod på.

En skiltevogn og en af politiets patruljevogne sørgede for afspærringen, som blev afblæst igen klokken 11.45.

En læser mener at vide, at lastvognen kørte med moduler til byggeriet af "Sukkervænget" under Sakskøbing Boligselskab. Nu kører godstransporten over Guldborg i stedet.