Guldborgsund

Celina Liv Danielsen som vi kender hende - på arbejde for TV2 i USA. Onsdag aften er hun hjemme i barndomsbyen Sakskøbing for at holde foredrag om sit arbejde. Privatfoto

TV2-Celina i Sakskøbing: - Glæder mig til at se min dagplejemor igen

TV2's USA-korrespondent er onsdag aften tilbage i hjembyen Sakskøbing for at holde foredrag. 

Offentliggjort Sidst opdateret

Et nyt samarbejde mellem Sakskøbing Håndværker- og Industriforening og NFC 55+ har banet vejen for, at TV2's USA-korerespondent Celina Liv Danielsen onsdag aften er tilbage i Sakskøbing, hvor hun stammer fra, for at holde foredrag på Hotel Saxkjøbing.

Inden foredraget begyndte, mødte Folketidendes reporter Celina Liv Danielsen til en kort kommentar, og hun var allerede stødt på flere bekendte ansigter blandt de fremmødte.

Se mere i videoen herover.

Og i videoen herunder kan du høre hende fortælle, hvordan det var at møde USA's præsident Donald Trump første gang.

Du kan også læse mere om aftenens arrangement HER.