Dagens vejr på øerne

Uvejret har lagt sig: Sådan bliver vejret i dag

Dagens vejr bliver noget anderledes end torsdagens uvejr.

Offentliggjort Sidst opdateret

Efter en aften med regn, tordenbyger og kraftig blæst, bliver vejret meget mindre voldsomt i dag.

Det fortæller Anne Borrits, meteorolog hos DMI.

Fredagen starter solrigt og tørt ud, men i løbet af dagen vil der blive skyet med små regnbyger flere steder. Og selvom der kan komme torden, bliver vejret på ingen måde ligeså intenst som i går.

- Det bliver slet ikke den samme kaliber, siger Anne Borrits, som beskriver vejret som "en skyet sommerdag".

Høje temperatur og uvejr

Som tidligere beskrevet, startede vejret torsdag ud med høje grader, efterfulgt af en kombination af kraftig blæst og byger, ligesom der blev registreret lyn.

Meteorolog Anne Borrits fortæller, at den højeste temperatur målt i Lolland Kommune var 33,6 grader, og 33,4 grader i Guldborgsund Kommune.

Hvordan så vejret ud hos dig? Send et billede til os på nyhedsdesk@folketidende.dk og oplys hvor på Lolland og Falster, du befandt dig.