Enhedslisten undrer sig over Mærsks evigt-vindende hånd
Pernille Skipper er ikke glad for den nye nordsøaftale. Foto: Colourbox
Colourbox/Free
Enhedslisten, der står uden nordsøaftalen, mener, at Mærsk aldrig forlader forhandlingsbordet tomhændet.
Som led i den nye nordsøaftale får A.P. Møller - Mærsk og selskaberne, der arbejder i Nordsøen, en skatterabat på samlet op til fem milliarder kroner. Det er en ganske dårlig aftale for staten, mener Enhedslisten.
Skatterabatten er givet som led i aftalen, der samtidig sikrer, at selskaberne investerer yderligere i produktionen i Nordsøen, så den kan fortsætte i en lang årrække.
- Det er helt urimeligt, at Mærsk igen skal have foræret milliarder fra fælleskassen, som vi i stedet kunne bruge på at udvikle vores samfund, vores velfærd eller investere i grønne arbejdspladser.
- Selskaberne i Nordsøen betaler i forvejen for lidt i skat og har i forvejen tjent meget mere, end det var forventet ved den sidste aftale i 2003, skriver Enhedslistens politiske ordfører, Pernille Skipper, og fortsætter:
- Man må efterhånden konstatere, at der gælder nogle helt andre regler for Mærsk, end der gør for alle andre selskaber i det her land.
- Hvem andre kan gå derfra med milliarder, hver gang de er til møde om deres skat?
Enhedslisten står som et af de eneste partier i Folketinget uden for aftalen, der ud over regeringen har støtte fra Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet, SF og De Radikale.
- Jeg kan simpelthen ikke fatte, at partier, der kalder sig selv røde og påstår, at de vil bekæmpe ulighed og satse på velfærd og fællesskab, er med i den her aftale, skriver Pernille Skipper.
Hos SF er man tilfreds med aftalen og med, at man har været med til at støtte den.
- Det her er en alt for vigtig sag til, at vi bare overlader det til regeringen. Vi vil ikke nøjes med at tage kampen på Facebook. Vi har taget kampen ved forhandlingsbordet.
- Vi har dermed været med til at sikre, at regningen ikke havnede hos dig og mig, men bliver betalt af erhvervslivet og efterfølgende af olieselskaberne selv, skriver SF's formand, Pia Olsen Dyhr.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie