EU-Kommissionen undersøger dansk grænsekontrols lovlighed
EU undersøger nu, om den danske grænsekontrol er lovlig, skriver Information. Arkivfoto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Den danske grænsekontrol er officielt midlertidig, men har stået på uafbrudt i mere end syv år. Kommissionen er ved at tabe tålmodigheden, vurderer professor.
EU-Kommissionen har indledt en officiel undersøgelse af, om den midlertidige grænsekontrol, som Danmark har haft siden 2016, er ulovlig.
Det oplyser Kommissionen i et svar til Dagbladet Information.
- Kommissionens position er klar. Genindførelse af grænsekontrol skal være exceptionel, strengt begrænset i tid og en sidste udvej, skriver Anitta Hipper, Kommissionens talsperson for indre anliggender, til avisen.
Processen indebærer, at Kommissionen holder møder med både Danmark og de lande, der berøres af grænsekontrollen og undersøger, hvorvidt grænsekontrollen er i overensstemmelse med EU-rettens krav, forklarer Anitta Hipper.
Tabe tålmodigheden
Udviklingen tyder på, at Kommissionen er ved at tabe tålmodigheden med de gentagne danske forlængelser af grænsekontrollen.
Det vurderer Jens Vedsted-Hansen, der er professor i migrationsret og EU-ret ved Aarhus Universitet.
- Kommissionen har hidtil ikke ønsket at lægge sig ud med Danmark og de andre medlemsstater med grænsekontrol. Men nu synes de tilsyneladende, at det må være nok, siger han til Information.
Udgangspunktet i Schengen-reglerne er, at grænsekontrol ved de indre grænser er ulovligt.
Men skiftende danske regeringer har retfærdiggjort grænsekontrollen med en særlig undtagelsesbestemmelse. Den gør det muligt midlertidigt at indføre grænsekontrol i en afgrænset periode, når der er en alvorlig trussel mod den offentlige orden eller indre sikkerhed.
I reglerne står der, at det samlede tidsrum for den midlertidige grænsekontrol ikke må overstige seks måneder.
Danmark og flere andre lande har i årevis hævdet, at grænsekontrollen blot kunne fornys for en ny seksmånedersperiode, hver gang den udløb, så længe eksempelvis terrortruslen ikke var forsvundet.
Men i april 2022 afsagde EU-Domstolen en dom, som underkender den fortolkning af reglerne.
Justitsminister Peter Hummelgaard (S) har efterfølgende erkendt, at grænsekontrollens lovlighed er behæftet med betydelig usikkerhed.
I et mailsvar til Information bekræfter Justitsministeriet, at Kommissionen har indledt en formel konsultationsproces baseret på artikel 27 i Schengengrænsekodeksen.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie