FAKTA: IB skal øge international arbejdskraft i nærområde

Gymnasier kan nu søge om lov til at oprette en IB-uddannelse. Ansøgningerne vurderes ud fra fire kriterier.

Offentliggjort Sidst opdateret

Børne- og Undervisningsministeriet har tirsdag åbnet for udbud af tre nye internationale uddannelser.

Der er tale om IB-uddannelser, der i forvejen kan tages 16 steder i Danmark, blandt andet på Copenhagen International School i København.

Udbuddet løber frem til den 1. oktober 2025, og alle gymnasier i Danmark kan ansøge om lov til at oprette den engelsksprogede uddannelse.

Ansøgningen vurderes ud fra følgende fire kriterier:

* Det nye udbud skal så vidt muligt bidrage til, at der er tilstrækkeligt med IB-udbud fordelt rundt i Danmark.

* Det skal sandsynliggøres, at der kan sikres et fagligt bæredygtigt undervisnings- og læringsmiljø. Det uddybes ikke, hvad det konkret dækker over.

* En ny uddannelse må ikke have negative konsekvenser for eksisterende nærliggende IB-udbuds elevgrundlag.

* Et nyt IB-udbud skal understøtte den danske efterspørgsel på arbejdskraft. Uddannelsen skal kunne bidrage til at fastholde og rekruttere international arbejdskraft i nærområdet.

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet.

/ritzau/