Det mener Sine Plambech, antropolog på Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS). Hun har forsket i kvinders migration til sexarbejde og ægteskab.
- Det er klart, at økonomisk ulighed spiller ind i relationen mellem rige mænd og fattige kvinder, men man kan ikke derudfra konkludere, at kvinderne ikke har egen fri vilje.
- Uligheden spiller ind, fordi kvinderne må tænke på, at det giver dem muligheden for at forsørge sig selv og familien, siger hun, men understreger samtidig:
- Det udelukker bare ikke, at der kan være tale om lyst og kærlighed. I mit arbejde har jeg oplevet, at kvinderne tager mere stilling, end vi tror.
Ministeren kom til tasterne på baggrund af en udstilling, hvor den 74-årige Jørgen Leth med nøgenbilleder af sig selv i intimt samvær med en ung, mørk kvinde fra Haiti forsøger at vise, hvordan man kan opleve lykken i et forhold med en kvinde fra en anden kultur.
På sin Facebookside skriver ministeren: "(...) hvis han - i en så ekstrem ulige situation - tror at hans forhold til en helt ung sort kvinde, fra begge sider handler om en "kærlighedsakt" og ... "lykke" så er han for naiv."
Ministeren skriver ligeledes på Facebook: "Har desværre set alt for mange tilfælde af ældre hvide mænd med fattige unge sorte kvinde. Det er ikke kærlighed, det er desperat afhængighed, grænsende til udnyttelse."
Men så enkelt er det ikke, mener forskeren.
- På den ene side deltager kvinderne aktivt i valget omkring deres liv, men på den anden side kan man sjældent sige, at det ikke er taget på grund af økonomisk ulighed mellem manden og kvinden.
Og man skal passe på med at undervurdere kvindens indflydelse.
- Det problematiske i ministerens udtalelse er udgangspunktet om, at kvinder, der indgår i den slags forhold, udelukkende er ofre, og at man har den opfattelse, at der i udgangspunktet er tale om et ulige forhold, siger Sine Plambech.
- På den måde nedvurderer han kvindernes egen vilje til at indgå i relationerne. Det er nedsættende over for kvinder fra den tredje verden.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie