Forsvarsminister afviser drøftelser om EU-soldater i Grønland
Ifølge forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) har en mulig fremtid med soldater fra europæiske lande i Grønland ikke været drøftet. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
At EU's militærkomité-chef taler om europæiske soldater i Grønland må stå for egen regning, siger Troels Lund.
Når Robert Brieger, som er formand for EU's militære komité (EUMC), taler om en mulig fremtid med europæiske soldater i Grønland, må det "stå for egen regning".
Det siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) i en skriftlig kommentar.
- Udtalelserne må stå for formandens egen regning. Det er ikke et emne, der har været drøftet med Kongeriget eller i øvrigt i EU og blandt medlemslandene, lyder det.
I et interview med den tyske avis Welt am Sonntag siger Robert Brieger, at det ville give god mening, hvis der i fremtiden ikke kun skal være amerikanske soldater, men også EU-soldater udstationeret i Grønland.
- Set fra min stol vil det give rigtig god mening ikke kun at placere amerikanske soldater i Grønland - som det har været tilfældet indtil nu - men også i fremtiden at overveje at placere soldater fra EU der, siger Brieger.
Det vil dog kræve, at der træffes en politisk beslutning om det, før det kan blive virkelighed, understreger den østrigskfødte general.
Det er uvist, hvilke opgaver soldaterne skal løse, og hvilke soldater han forestiller sig, da EU ikke har nogen fælles hær og ikke spiller nogen stor forsvarspolitisk rolle. I stedet findes den transatlantiske forsvarsorganisation Nato.
EUMC er det højeste militære kontor i Det Europæiske Råd. Komitéen fungerer som et rådgivende organ.
Komitéen består blandt andet af de enkelte EU-medlemslandes forsvarschefer.
Forslaget kommer i kølvandet på længere tids diskussion om USA's nye præsident Donald Trumps interesse for Grønland.
Grønland er ikke EU-medlem. Men det ændrer ikke på, at både europæere og USA har interesse i landet, lyder det fra Robert Brieger i interviewet.
USA har været militært til stede i Grønland siden Anden Verdenskrig, ligesom det danske forsvar også arbejder i og omkring Grønland.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie