Geert Wilders: Pia var Danmarks Thatcher
Den hollandske højrepolitiker Geert Wilders har masser af lovord til Pia Kjærsgaard, som snart siger farvel til formandsposten i Dansk Folkeparti.
Han sammenligner hende endda med "jernladyen" Margaret Thatcher, som var Storbritanniens første kvindelige premierminister.
- Pia har været Danmarks Thatcher, siger Geert Wilders i en skriftlig kommentar til Ritzau.
- Hun har været en inspiration for mange af hendes politiske venner i andre lande. Jeg ønsker Pia det bedste og håber, at hendes parti vil blive ved med at blomstre under det nye lederskab, tilføjer han.
Geert Wilders, som er en kontroversiel skikkelse i Holland for sin højlydte islamkritik, har flere gange været i selskab med DF-partiformanden.
Og de er kommet rigtigt godt ud af det med hinanden, forstår man på hollænderen.
- Jeg har mødt Pia Kjærsgaard adskillige gange og været imponeret over hendes personlighed og over den måde, som hun har gjort Dansk Folkeparti til en indflydelsesrig politisk magt, siger han.
- Under Pias lederskab og gennem hendes indflydelse på dansk politik er Danmark blevet et stolt og selvsikkert land, som har kæmpet for vestlige frihedsidealer og modsat sig islamisering og diktater fra Bruxelles, tilføjer Geert Wilders over for Ritzau.
Pia Kjærsgaard var med til at stifte Dansk Folkeparti og har været partiets ubestridte leder og samlingspunkt gennem 17 år. Hun trækker sig til september fra formandsposten i en alder af 65 år.
Kronprinsen Kristian Thulesen Dahl ventes at overtage posten som partiformand i stedet.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie