Tidligere spindoktor Jacob Winther fastholder, at han ikke er manden bag lækagen om danske jægersoldaters udsendelse til Irak.
Det skriver han i en pressemeddelelse tirsdag morgen.
- Som tidligere sigtet i sagen har jeg haft mulighed for at gennemgå hele politiets sag, og hæfter mig blandet andet ved, at chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste udførligt beskriver omstændighederne, da oplysningerne kom frem til journalisterne under en briefing i Irak. En rejse jeg ikke selv deltog i, siger Jacob Winther.
Ekstra Bladet har fået fat i en lydfil, hvor Winther bliver udpeget som kilde til de følsomme oplysninger.
Indholdet af lydfilen vil Ekstra Bladet lægge ud på sin hjemmeside klokken 12 tirsdag.
- Jeg har ikke hørt den omtalte lydfil, men Ekstra Bladet har overfor mig oplyst, at dens indhold stemmer overens med den vidne erklæring, Guldbrandsens har givet til Københavns Politi for 1½ år siden, og dermed er der ikke noget nyt i sagen, siger Jacob Winther og understreger:
- Jeg fastholder, at jeg ikke er kilde til oplysningerne.
Omkring klokken 10 vil Københavns Politi udsende en pressemeddelelse om de nye oplysninger i den ellers afsluttede sag.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie