Private sygehuse fik mere end offentlige

Privathospitalerne fik i 2007 og 2008 5 til 10 procent mere for deres ydelser, end de offentlige hospitalers tilsvarende gennemsnitlige omkostninger kunne retfærdiggøre.

Det konkluderer Danske Regioner i et notat om afregningen til privathospitalerne i de to år.

- På baggrund af regnskabsdata kan det opgøres, at takstniveauet for private sygehuse og klinikker under det udvidede frie sygehusvalg i 2007 og 2008 udgjorde cirka 105 - 110 procent af DRG-taksterne i gennemsnit, skriver Danske Regioner i et notat om hospitalsafregningerne.

Hidtil har det været opfattelsen, at betalingen til privathospitalerne lå omkring 95 procent af gennemsnittet af de offentlige omkostninger. Men den vurdering er baseret på data fra 2005.

- Siden da er der imidlertid sket en tredobling af omsætningen under det udvidede frie valg, og de private sygehuse har generelt "klumpet" sig om de behandlinger, der har en høj takst og dermed et højt afkast, hedder det i notatet.

Især i 2007 var afregningen med 10 procent over DRG-taksterne gunstig for privathospitalerne. I 2008 var afregningen 5 procent over det offentlige gennemsnit.

Notatet er udarbejdet i forbindelse med takstforhandlingerne for 2010.

I forhandlingerne for 2009 blev taksterne sænket med 17 procent i gennemsnit. Men Danske Regioner vurderer, at der er basis for en yderligere nedsættelse af takstniveauet.

/ritzau/

I 2007 og 2008 fik privathospitalerne 5 til 10 procent mere for deres operationer, end de gennemsnitlige offentlige omkostninger kunne retfærdiggøre.

Offentliggjort Sidst opdateret