Statsministerens udskældte spørgetime er på rette vej
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) indtager den absolutte hovedrolle, når der er spørgetime med statsministeren i Folketinget.
Foto: /ritzau/Miriam Dalsgaard/arkiv
/ritzau/Miriam Dalsgaard/arkiv
Folketingets formand, Pia Kjærsgaard, varsler ændringer, og mener, at spørgetimen er bedre efter svær star.
Den har været tæt på at få dødsstødet.
Det var dengang, at Helle Thorning-Schmidt var socialdemokratisk statsminister, og Lars Løkke Rasmussen (V) var leder for oppositionen.
Men efter at Løkke er blevet statsminister og Mette Frederiksen S-formand, er spørgetimen med statsministeren kommet på ret kurs.
Det mener Folketingets formand, Pia Kjærsgaard (DF), forud for tirsdagens spørgetime med Løkke - den første i denne folketingssamling.
- Jeg ved ikke, om den har fundet sig selv, men jeg synes, at spørgetimen er blevet bedre. Der bliver i hvert fald forsøgt svaret.
- Et enkelt modspørgsmål fra statsministeren kan der komme, men det har jeg mulighed for at påtale, hvis det bliver for meget, siger Pia Kjærsgaard.
Hun mener, at det er uden for diskussion, at Thorning som statsminister selv stillede for mange spørgsmål. Det var skidt for debatten, og spørgetimen var ved at blive pillet af det politiske program.
- Det gik skævt, og det var trættende at høre på, at det dengang var statsministeren, som hele tiden vendte det om og stillede spørgsmål til spørgeren.
- Jeg vil ikke hænge nogen ud, men jeg var ikke ene om at mene det.
- Generelt er min opfattelse, at der er større tilfredshed med spørgetimen nu end før. Der er mere styring på det. Det er statsministeren, der svarer, og det er partilederne, som spørger, siger Pia Kjærsgaard.
Hun kan ikke røbe detaljerne endnu, men varsler, at der er lidt ændringer på vej, hvis der er flertal for det. Nærmere kan hun ikke komme det på nuværende tidspunkt.
Helle Ib, Børsens politiske kommentator, vurderer, at emner som den verserende bandekonflikt, velfærd, skattelettelser, kommunalvalget og de igangværende finanslovsforhandlinger skal diskuteres tirsdag eftermiddag.
Hun giver Pia Kjærsgaard ret i, at spørgetimen er blevet bedre, efter at de primære duellanter nu hedder Løkke og Frederiksen i stedet for Thorning og Løkke.
- Debatterne er blevet mere spændstige i forhold til tidligere, hvor vi oplevede, at statsministeren, da det var Helle Thorning-Schmidt, ikke ville gå så meget i dybden med sine besvarelser.
- Løkke forsøger i det mindste med nogle mere detaljerede svar, og så bliver debatten også mere spændende, siger Helle Ib.
Spørgetimen begynder klokken 13.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie