Tidligere skatteminister Troels Lund Poulsen (V) ansøger nu Folketinget om orlov.
Det sker efter kritik af Troels Lund Poulsens rolle i statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) skattesag. Senest er det kommet frem, at Troels Lund Poulsen særlige rådgiver, eller såkaldt spindoktor, Peter Arnfeldt, har tilbudt Ekstra Helle Thornings-Schmidts fortrolige skattepapirer.
- Det siger selv, at jeg naturligvis tager afstand fra, at der er blevet lækket personfølsomme oplysninger. Derfor har jeg også hele tiden bifaldet, at Københavns Politi undersøger lækage-sagen, og jeg ser frem til, at Københavns Politi nu afslutter dets undersøgelse, skriver Troels Lund i en pressemeddelelse.
- I forhold til dagens udgave af Ekstra Bladet vil jeg gerne slå fast, at jeg intet kendskab har til de fremsatte påstande, skriver han videre.
- Jeg må dog samtidig konstatere, at hele sagen om Helle Thorning-Schmidts skattesag i øjeblikket fuldstændig overskygger mit politiske arbejde. Derfor ser jeg mig på nuværende tidspunkt ikke i stand til at udføre mit politiske arbejde tilfredsstillende, og derfor vil jeg i morgen (mandag, red.) ansøge Folketingets formand om orlov fra mit hverv som folketingsmedlem, lyder det fra den tidligere skatteminister.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie