Balotelli sørger for ny sejr til undertippet tophold
Mario Balotelli viste atter målform for Nice i sejren over Dijon. Foto: AP/Claude Paris
AP/Claude Paris
Mario Balotelli har scoret otte mål i otte ligakampe denne sæson. Søndag lavede han to mål i 2-1-sejr.
Angriberen Mario Balotelli har fået karrieren på ret køl i den franske klub Nice efter flere år som omvandrende problembarn.
Søndag slog italieneren til to gange, da Nice slog Dijon med 2-1 i Ligue 1.
Dermed udbyggede topholdet Nice afstanden ned til Monaco på andenpladsen, så der nu er fire point mellem klubberne.
Nice topper med 43 point, og da Monaco hjemme tabte 1-3 til Lyon, så blev Monaco på 39 point.
Det var Mario Balotellis ligamål nummer syv og otte i denne sæson. Det svarer til et mål per spillet kamp for italieneren, da han i flere omgange har været skadet.
Balotellis første mål mod Dijon var på straffespark i første halvleg. Inden pausen udlignede gæsterne ligeledes på et straffespark.
I begyndelsen af anden halvleg slap Balotelli væk fra sin markering, og så kunne han let dirigere bolden i mål efter et indlæg til 2-1.
I Monaco måtte hjemmeholdet spille 50 minutter med ti mand efter Benjamin Mendys udvisning i første halvleg. Forinden havde Rachid Ghezzal bragt Lyon foran 1-0.
Mathieu Valbuena og Alexandre Lacazette scorede yderligere for Lyon, mens Tiemoue Bakayoko scorede Monacos enlige mål.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie