Casper Sloth er åben for lejeophold efter kikset sæson
Den tidligere landsholdsspiller vil gerne lejes ud, efter at han ikke har spillet for Leeds i denne sæson.
Tiden hos Leeds United har været en stor skuffelse for fodboldspilleren Casper Sloth.
Den 23-årige midtbanespiller har ikke spillet en eneste kamp i denne sæson, og han er klar til at blive lejet ud.
- Jeg må være ærlig at sige, at jeg ikke er her for at spille U21-fodbold, selvom det er godt at få nogle kampe, så jeg beholder min kampform, siger Casper Sloth til Leeds' hjemmeside.
- Jeg ønsker at spille fodbold på et førstehold, så vi må se, hvad der sker. Det er ikke kun op til mig at beslutte, siger danskeren.
Casper Sloth skiftede sidste sommer fra AGF til Leeds i den næstbedste engelske række.
I sin første sæson nåede han at spille 14 kampe på førsteholdet, men i denne sæson har han ikke spillet for klubbens bedste mandskab, men derimod på Leeds' U21-hold.
Casper Sloth har spillet otte kampe på det danske A-landshold, siden han fik debut i 2012 i en venskabskamp mod Tyrkiet.
Han var senest med, da Danmark for 20 måneder siden mødte England i London.
Siden er han gledet ud i glemslen.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie