Claus Jensen: - Vi skal med i toppen

Nykøbing FC's Mathias Kristensen (th) ser ud til at blive klar til dagens sæsonpremiere mod Skovshoved Foto: Ingrid Riis

Nykøbing FC er storfavorit på hjemmebane lørdag eftermiddag mod Skovshoved.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Det var noget af en mavepuster for Nykøbing FC, at "bjørnene" rykkede ned i 2. division hen over sommeren efter en horribel periode efter corona-opstarten.

Nederlag på nederlag fulgte hinanden, og så endte det uungåeligt med en nedrykning.

Derfor er den nye virkelighed for NFC, at modstanderne nu hedder upåagtede Skovshoved, FA 2000 og AB Tårnby i stedet for prominente adresser som Esbjerg, Silkeborg og Viborg.

I eftermiddag gælder det førstnævnte på hjemmebane i 2. divisions premiereopgør, og det bliver en mental styrkeprøve for træner Claus Jensens mandskab at sætte sig op til det.

Det har truppen talt om, og der ligger da helt sikkert noget mentalt i at skulle møde nogle modstandere, hvor kendskabet og respekten måske ikke er så stor, men Claus Jensen håber og tror på, at spillerne har lyttet efter.

Favoritter

- Vi ved godt, at vi vil være favoritter i mange kampe og sandsynligvis også vil være i stor overvægt hvad angår boldbesiddelse, men grundlæggende handler det om at gå ydmygt ind til opgaven og hurtigst muligt finde ud af, at det er altså 2. division, vi konkurrerer i, og den virkelighed der ligger i det, understreger manageren og cheftræneren i en og samme person.

Spillerne har haft en ganske kort opstart, da der skulle afholdes ferie efter den sene afslutning på 1. division, men Claus Jensen er tilfreds med, hvad han har set indtil videre.

To tilgange indtil videre

- Formen ser god ud, og vi træner rigtig godt, siger Claus Jensen, der siden nedrykningen har sagt farvel til Jordan Wilson, Mikkel Dahl, Gustav Kjeldsen og sandsynligvis også Mathias Thrane, der ikke ser ud til at få sin kontrakt forlænget.

Ind i stedet er kommet Andreas Holm fra FC Helsingør og svenske Victor Christiansson fra Frem København.

Angriberen Kristian Lindberg og Nicolai Jessen træner endnu med truppen, men deres situation er fortsat uafklaret. De ventes ikke i spil til eftermiddagens opgør ligesom Søren Christensen og Simon Schultz Christensen, der fortsat er skadesramt.

Til gengæld ser det ud til at store Mathias Kristensen er klar igen. Han har døjet med et trykket ribben og siddet over i begge de foregående træningskampe.

Skal udvikle spillere

Folkekravet - som nedrykker fra 1. division og med stort set uændret set up - er, at NFC skal tilbage i den næstbedste række hurtigst muligt, men Claus Jensen vil ikke tage ordet oprykning i sin mund.

- Vi har en ambition om at spille med i toppen af divisionen, og så har vi en målsætning om at udvikle vores unge lokale talenter og også spillere udefra, men vi ved godt, det er en stærk række vi kommer ned i, og alle hold vil gerne slå os.

- Som nedrykker skal man vel have som ambition at rykke op igen?

- Hvad andre synes og mener, vil jeg ikke blande mig i. Vi har den ambition, som jeg skitserede før, og det er den, vi holder fast i.

Claus Jensen vil heller ikke sætte navn på hvilke hold, som NFC gerne skulle konkurrere med i toppen.

Bred topkamp

- Helt klichéagtig kunne man jo nævne de øvrige hold, som er rykket ned (Næstved og FC Roskilde, red.), men der er flere hold, der har oprustet, så der kan godt blive en gruppe på flere hold, der vil lege med i toppen, vurderer Claus Jensen, der har begrænset kendskab til dagens modstander Skovshoved.

- Det er et mandskab, der arbejder hårdt for hinanden, og ud fra hvad vi har set, så har de nogle hurtige kantspillere og kan veksle mellem 4-4-2 og 4-5-1-opstillinger, men hvad de lige præcist kommer med er vanskeligt at forudsige, da de vel knapt nok har deres trup helt på plads endnu, siger NFC-træneren.