Dansk Juventus-talent drømmer om Europa

Med weekendens vigtige 1-0-sejr over Inter hænger Juventus på i kampen om top-fire-placeringerne i Serie A, der giver adgang til næste års Champions League.

Og holdets dansker, Frederik Sørensen, slår også fast, at det er hans store drøm efter sommerferien.

- Vi har en ambition om at slutte på en plads, der giver os Champions League til næste sæson. Det kan vi gå efter nu. Havde vi tabt var vi mere eller mindre hægtet af, siger Frederik Sørensen til B.T.

Juventus er tre point efter netop Inter, som ligger på den livgivende fjerdeplads.

- Det var virkelig en vigtig sejr for os. Det gør, at vi igen hænger på i toppen og kan se fremad.

- Det vil være en meget stor drøm, der går i opfyldelse for mig at blive hernede og spille Champions League næste sæson. Det er en kæmpe drengedrøm, siger den unge danske forsvarer.

Frederik Sørensen lagde op til kampens enlige mål, som var signeret Alessandro Matri.

/ritzau/

Frederik Sørensen har stadig ambitionen og håbet om, at Juventus kvalificerer sig til Champions League.

Offentliggjort Sidst opdateret