Danske bordtennismænd skaber VM-overraskelse mod Portugal
Anders Lind sørgede for en af Danmarks tre sejre over Portugal. Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Danmark fik oprejsning efter to indledende nederlag med en sejr over Portugal i sidste gruppekamp ved VM.
Det mandlige danske bordtennislandshold skabte en gedigen overraskelse i den sidste gruppekamp ved VM i Kina, men er alligevel færdig i turneringen.
Efter nederlag i de to første kampe sluttede danskerne af med at besejre gruppens tophold, Portugal, med 3-1.
Portugiserne er seedet nummer ni, mens Danmark er rangeret som verdens nummer 24.
Thor Christensen, Tobias Rasmussen og Anders Lind vandt en kamp hver, men den samlede sejr rækker ikke til VM-avancement.
Danmark slutter nemlig sidst i gruppen. Danskerne har ellers lige så mange point og en bedre kampscore end Slovakiet på tredjepladsen. Men slovakkerne er bedst i det indbyrdes regnskab.
De to bedste i hver gruppe avancerer til ottendedelsfinalerne. De pladser har Brasilien og Portugal sat sig på i Danmarks gruppe. Desuden går de to bedste treere på tværs af de syv grupper videre til næste fase.
Den bliver altså uden Danmark, der må nøjes med at glæde sig over at have leveret et godt sidste indtryk.
Både Danmark og Portugal sendte en reserve i kamp, og det var næppe nogen ulempe for danskerne.
Portugals ekstra mand, Diogo Chen, der er rangeret som nummer 690 i verden, tabte nemlig begge sine singler.
Den danske reserve, Thor Christensen, åbnede med en 3-0-sejr over Chen, inden Anders Lind måtte se sig slået af verdens nummer 49, Joao Geraldo, der vandt 3-1 i sæt.
Tobias Rasmussen genoprettede dog føringen ved at slå Joao Monteiro uden at afgive sæt. Det var Rasmussens første sejr ved VM.
Anders Lind sikrede den samlede sejr ved at slå Diogo Chen med 3-1.
Danmark stillede op i turneringen uden sit bedste kort, Jonathan Groth, der har meldt fra med en rygskade.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie